پرش به محتوا

Startup product ideation and MVP

روشهای ایده پردازی برای طراحی محصول اولیه در استارتاپها

راه شناسایی و تشخیص ایده خوب از بد در طراحی محصول اولیه استارتاپها چیست؟ به چه شکل و از چه استراتژی باید برای ایده پردازی محصول اولیه استتفاده کرد؟
بسیاری از بنیانگذاران و فعالان حوزه استارتاپ بر این باور هستند که ایده های خوب همان ایده هایی هستند که بازار به دنبال آن هست و عده ای هم بر این باور هستند که ایده خوب و بد وجود ندارد و همه چیز به شکل ساخت و ارائه بر میگردد.
اماجالب خواهد بود که بدانید از دید افراد استراتژیستی مانند ال- ریس و یا شاگردان ایشان ایده خوب در نقطه مقابل جایی است که در اختیار رهبر بازار است. امیرعباس صدقی زاده که تهیه کننده و مجری مجموعه پادکستهای nss podcast است خود از استراتژیستها و کارآفرینانی است که علاوه بر ارائه خدمات حوزه جایگاه سازی برند به مشتریان بر روی استارتاپ خود نیز در حال کار است. زمانیکه در حال تدوین این اپیزود بودیم در پاسخ به این سوال که واقعا چه راه حلی برای تشخیص ایده خوب به منظور طراحی محصول اولیه میتواند کمک کننده باشد گفت: قبل از آنکه به خواهی به فکر طراحی محصول اولیه باشی باید بدانی دقیقاچه کسانی در حال تامین نیاز موجود در مارکت هستند. آنها در ذهن مخاطب به چه نامی شناخته میشوند و محصول آنها تداعی کننده چه ویژگیهایی است . سپس باید به سراغ ایده خودت بری و ببینی با استفاده ازچه تکنولوژی و یا روشی میتوانی نیاز مارکت را به نوعی حل کنی که رقبای فعلی به دلیل محدودیتهای استراتژیک امکان حمله به تو را نخواهند داشت و سپس از آن مرحله شروع به رشد کنی.
اما در این اپیزود موضوع جالبی که ذهن شنونده را در گیر خودش میکند پاسخی است که خشایار در جواب سوال امیر به وی میدهد. خشایار درابتدای اپیزود با اشاره به این موضوع که ایده درست زمانی درست است که شما بتوانی دلیل پشت شکل گیری نیاز اولیه را درک کنی و بعد برای حل آن اقدام کنی اضافه میکند که همیشه در ذهن خود این موضوع را داشته ابشید که تا زمانی که خود شما درگیر موضوع اصلی که در حال حل آن هستید نباشی عملا نمیتوانید ایده خود را به درستی پیداه سازی کنید و در همان ابتدای راه شکست خواهید خورد. خشایار د رادامه گفتگو با امیر اضافه میکند که بعد از شناخت صورت مساله اصلی و درک آن نوبت طراحی اولیه است که باید با توجه به موضوع پیچیدگی و یا سادگی آن در مراحل مختلف و در کنا رتیم همکاران و همبنیانگذاران قدم به قدم و ردر مدت زمان کوتاه آن را طراحی و توسعه داد.
خشایار در صحبتهای خود به روشهایی برای طراحی محصول اولیه اشاره میکند که در ادامه از شما دعوت میکنیم برای آشنایی با آنها به اپیزود 50 از فصل دو گوش دهید.
د رادامه از شما درخواست میکنیم تا دیدگاه خود را در خصوص این اپیزود با ما به اشتراک بگذارید.

چگونگی ایده پردازی و طراحی محصول اولیه برای استاراپهای مرحله بذر.
طراحی محصول اولیه و ایده پردازی برای استارتاپها
شناسایی و تحلیل رقبا در فضای مجازی

ارزیابی شما از این اپیزود.

دیدگاهتان را بنویسید